Maskujete deprese?

Dnešní náročná doba na nás klade výrazně vyšší požadavky, než tomu bylo před mnoha lety. Snažíme se být perfektní, dokonalí, úspěšní, oblíbení, pozitivní, chceme všechno stihnout, zvládnout, protože: „Co by si o nás ostatní mysleli, kdybychom zklamali“… Kolikrát jste v dětství slyšeli: „Podívej na Aničku, jak je šikovná, co všechno umí, měl by ses více snažit, abys byl taky tak šikovný, abychom na tebe mohli být hrdí, …..“ A my se pořád snažíme, kvůli rodičům, partnerům, dětem, sousedům, nechceme být za neschopné, neúspěšné.

A potom se najednou něco stane. Nevíme, co se s námi děje, proč se to děje a padáme …. Jsme smutní, bezmocní, bezradní, pochybujeme, najednou se vytratil smysl našeho snažení.

Toto by pro vás měla být výstražná kontrolka, jako ve vašem autě. Tam, když na vás něco červeně bliká, zpozorníte a začnete přemýšlet, kdy a jak to vyřešíte. A protože nejste až tak dokonalí (neumíte opravit auto), většinou to vyřešíte telefonátem s nějakým servisem nebo svým oblíbeným technikem. Svého plechového miláčka chcete mít v pořádku.

Ale co když bliká nějaká červená kontrolka ve vaší hlavě? Přijde vám do cesty nějaká překážka, něco se nepodaří. Pokud jste vytrvalci, budete se snažit zvládnout výzvu a jít dál. Ale co když jste velmi citliví, často nejistí? Můžete zareagovat jinak, než 20% populace, která je úspěšná a vytrvalá. A protože nechcete být za „blbce“ překonáte se, vydáte ze sebe maximum, aby nikdo nic nepoznal. Maskujete své nepříjemné pocity.

 

Bohužel přesně v tomto okamžiku se začínáte zamotávat do „hry sami se sebou“. Přesvědčujete sami sebe, že vše máte pod kontrolou. A přidáváte si ještě více, protože ostatní jsou lepší než vy (aspoň si to myslíte). Dalo by se říci, že žijete „na dluh“. Nesplácíte, jen stále čerpáte. A když už je dluh příliš vysoký (splátky neutáhnete), něco se pokazí.

 

Jste v neustálém stresu, máte zdravotní problémy, nefungují vám vztahy, nemůžete z toho ani spát. A to už nebliká jen jedna kontrolka, váš pomyslný displej v hlavě je jako barevná hudba. A vy nevíte, jak ji vypnout. Jde vám z toho hlava kolem. Nevíte, jak z toho ven.

Čím více se snažíte, tím více jste unavení, smutní, vlastně ani nevíte proč. Už jen krůček k depresi.

Já doporučuji při rozsvícení první výstražné kontrolky se zastavit a přehodnotit životní priority, více odpočívat, chodit na procházky, vyvětrat s hlavu, zacvičit si, komunikovat, jednoduše „upouštět páru“. Každý můžeme mít svůj ventil jinde. Někdo nemá rád pohyb, ale rád se z nepříjemných pocitů vykreslí, jiný vypíše, někdo se tzv. vykecá. Což může minimálně ulevit. Ale pokud se jedná o jednorázové vypuštění ventilu, je velký předpoklad, že nějaká kontrolka zase začne časem svítit. Jak rychle, závisí na stylu vašeho života, lépe řečeno na vašem přístupu k životu.

 

Mám vyzkoušeno, že čím dříve vypnu výstražnou kontrolku, tím méně problémů se nabalí. A jak to dělám?

Jedu na Bachovkách. Bachovy esence mi vždy pomohou uvědomit si, kde jsem to přepískla, v čem mám ubrat, čím se mám přestat trápit.

Odhalí neefektivní programy. Pomohou mi najít pravou míru v nasazení. Bachovy esence umí ukázat cestu ven ze zamotaného kruhu.

Svítí kontrolka únavy?
Kapu výtažek Olivy (Olive), která učí zvolnit, najít pravou míru ve svém nasazení, vyvážit práci s odpočinkem.

Svítí kontrolka nic mě nebaví, nic se mi nechce?
Potřebuji více radosti, obnovit mi ji pomůže květový výtažek Habru (Hornbeam).

Svítí kontrolka strachu, nervozity, trémy?
Kejklířka (Mimulus) mi pomůže překonat strachy, posílí statečnost a odvahu.

Svítí kontrolka, nevím kudy dál?
Skvělá volba může být Oves hluchý (Wild Oat). Napojuje na plán duše.

Ostatně jako všechny Bachovy esence.

 

Pokud se dlouhodobě necítíme dobře, jsme neúplní, nespokojení, nedaří se nám, duše strádá. Přestane se dařit i fyzickému tělu. Přicházejí nemoci, pro něž není vysvětlení. Příčinu je třeba hledat v našich emocích. Jak se cítíme, jak reagujeme. Vrátit se zpět ke svému plnému potenciálu nám pomohou právě Bachovy esence. Zázračné kapičky. Stačí kapat. Někdy den, někdy týden, někdy i měsíce. A vrací se energie, radost, odvaha. Život opět dostává smysl, duše je spokojená.

Dobrá zpráva je, že své deprese už nemusíte maskovat.

Můžete se radovat, užívat si života, práce, vztahů, úspěchů s dostatkem energie a ještě inspirovat druhé ke změnám v jejich životech.
A stačí jen kapat.

 

Nevíte co?
Ráda vám s tím poradím nebo vás naučím Bachovy esence používat. Už nikdy nebudete se svými pocity sami.

 

P.S. přidejte se k nám do Facebook skupiny Zázračné Bachovky, kterou jsem pro vás vytvořila, a podělte se o svůj příběh s Bachovkama nebo se nechte inspirovat příběhy jiných.

Kája Gřešková
Kája Gřešková
Facilitátorka, firemní odborník na Bachovy esence, autorka online kurz Zázračné Bachovy esence

Stačí váš e-mail a e-book "Zázračná lahvička"
na vás bude čekat ve vaší e-mailové schránce.

e-book "Zázračná lahvička" ZDARMA

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..